top of page
  • ד"ר רינת לסמנוביץ', רופאה, ועידו בטיש, עו"ס

סמי מסיבות - מה שצריך לדעת, בקצרה

בשיטוט ברשת נמצא מידע רב על סמים, אמין יותר או פחות. ריכזנו לכם מידע אמין, חשוב ומקוצר על סוגים שונים של סמי מסיבות - איך נצרכים, למה גורמים, למה לשים לב, מה הסכנות ומה לגבי התמכרות. נדגיש שהדרך הבטוחה היחידה להימנע מהסכנות הטמונות בשימוש בסמים היא לא להשתמש בהם כלל, ואין לראות בכתבה המלצה לשימוש.

קוקאין (קוק, קראק)

נצרך לרוב בהסנפה. גורם לתחושת אופוריה, חדות ובטחון עצמי מוגבר, עשוי להגביר ערנות. לאחר כ20-30 דק' תיהיה ירידה במצב הרוח, דכאון ועצבנות שיעוררו צורך במנה נוספת, לכן ממכר ביותר.

כדאי לשים לב: אם הכמויות הנצרכות בכל שימוש הולכות וגדלות.

הסכנה: פגיעה באספקת הדם למח וללב עד שבץ, דימום מוחי, התקף לב, ל"ד גבוה.


קטמין (קיי)

נצרך לרוב בהסנפה, לעיתים בהזרקה. פועל על דיכוי מערכת העצבים. גורם שחרור, ערפול ובלבול עד לדיסוציאציה (הזיה הגורמת לתחושת ניתוק מהמציאות) ואבדן זיכרון. משפיע לזמן קצר יחסית. קיים סיכוי להתמכרות.

כדאי לשים לב: אם חשים ערפול הכרה, טשטוש, תחושתיות נמוכה, חוסר שוויו משקל, בלבול עוצמתי, תזוזתיות של העיניים, הקאות - "קיי הול". בנוסף נשימה איטית באופן מסוכן, עלייה בלחץ הדם.

הסכנה: איבוד הכרה בשימוש יתר. לחץ דם גבוה. הגעה לקיי הול שתחווה כטראומה. חוסר שווי משקל, תחושתיות נמוכה וחוסר תגובה לסביבה שיובילו לנפילות פציעות חמורות. שילוב של קטמין עם אלכוהול עלול להיות קטלני ולהוביל למוות. לאנשים המזריקים את הסם, סיכון מוגבר להדבקות ב HIV ומחלות זיהומיות נוספות בשל שימוש משותף במחטים.


אמפיטמינים (MD, MDMA, אקסטה, אקסטזי, מולי)

נצרכים לרוב בבליעה (ערבוב עם מים או כדור). ממריצים, מגבירים רגשות אהבה וחיבה, משפרים מצב רוח ומעצימים את החישה בגוף. משפיעים לזמן ממושך יחסית של כמה שעות. קיים סיכוי להתמכרות.

כדאי לשים לב:  אם מרגישים תחושת חום לא רגילה, הזעה מוגברת, בלבול, טשטוש הכרה עד עלפון.

הסכנה: התייבשות והיפרתרמיה (מכת חום), אבדן הכרה ואף מוות.


מפדרון (ממסי, דוקטור, חגיגת, השורף, MMC, ספידים)

נצרכים לרוב בהסנפה. ממריצים, מגבירים חשק מיני, משפרים מצב רוח, גורמים הרגשה נינוחה עד אופורית. השפעתם חזקה באופן מידי, ולאחר הירידה יתעורר צורך במנה נוספת, לכן ממכרים ביותר.

כדאי לשים לב: אם הכמויות הנצרכות בכל שימוש הולכות וגדלות. בדרך כלל מכילים תוספים מזיקים הכוללים רעלים או חומרים מסוכנים אחרים.

הסכנה: תלוי בהרכב החומר ועל כן קשה לדעת מה הסכנות הטמונות בכל פעם שמשיגים חומר חדש.


ג'י (ג'ינה, GHB, GHL, סם האונס, מנה)

נצרך בשתייה בערבוב עם משקה נוסף. מגביר עוררות מינית, רצון למגע, גורם לדיכוי מערכת העצבים, מרגיע עד כדי מרדים. תתכן תחושה "חוץ גופית". קיים סיכוי להתמכרות.

כדאי לשים לב: צריכת יתר תגרום לערפול הכרה, שינוי תודעתי, בלבול והקאות - "נפילות", לכן חשוב לשמור על מינון נכון ומרווח של לפחות שעה וחצי בין מנה למנה.

הסכנה: בצריכת יתר או בשילוב עם אלכוהול עשוי להוריד התנגדות, מוביל לישנוניות, גורם להקאות, ערפול הכרה, שכחה והירדמות (לכן מכונה סם האונס). בערפול הכרה עלול להוביל לחנק מהקאה ולכן יש להשכיב אדם מעורפל על הצד, כשהראש מונח על זרועו עם פה פתוח. עלול לגרום לפצעים בדרכי העיכול, כיבים בוושת ובקיבה (לכן חשוב ליטול בערבוב עם משקה ולא על בטן ריקה).


פופרס

נצרך בשאיפה. מגביר עוררות מינית, מרפה שרירים, מרחיב כלי דם וגורם לתחושת אופוריה למשך דקות ספורות. ילקח לרוב ביחסי מין כדי להרפות שרירים לפני חדירה. קיים סיכוי להתמכרות.

כדאי לשים לב: אם חשים כאבי ראש חמורים, סחרחורות, עלייה בטמפרטורת הגוף, קשיי נשימה. לא לשלב עם תרופות להגברת זיקפה.

הסכנה: פגיעה בראייה, ירידת לחץ דם, שבץ, מוות. סכנת חיים בשילוב עם תרופות להגברת זיקפה (כמו ויאגרה, סיאליס, קמגרה).


אלכוהול

נצרך בבליעה במשקה. גורם לדיכוי מערכת העצבים, ליקוי מוטורי, בלבול. עשוי להגביר אלימות. סיכוי גבוה להתמכרות.

כדאי לשים לב: שתייה מוגברת תגרום לבלבול וערפול הכרה, הקאות.

הסכנה: שתיית יתר עלולה להוביל לאיבוד הכרה, בעיות נשימה, קומה ומוות. הפרעות של שימוש ממושך באלכוהול עלולות להוביל לפגיעה במערכת העצבים והפרעות מוחיות על רקע מחסור.


אסיד (LSD, הופמן, טריפ, בול, שפיץ)

נצרך לרוב בבליעה. השפעה פסיכואקטיבית חזקה ביותר שמובילה להזיות ועיוות המציאות, מצב תודעתי משתנה, מצבים פסיכוטים. לא ידוע עד כמה ממכר.

כדאי לשים לב:  עשוי לגרום לפרנויות ופסיכוזות. בטווח הארוך תתכן השפעות ויזואליות ממשוכות, פלאשבקים "Hallucinogen Persisting Perception Disorder", פרנויה ושינויי מצבי רוח.

הסכנה: פסיכוזה, מצב נפשי בלתי הפיך.


קריסטל מת' (טינה, T, קריסטל, ספיד)

זהירות - ממכר ביותר (כבר מהשימוש הראשון!), ולכן יש להימנע ממנו לחלוטין. נצרך לרוב בעישון. סוג של מטאמפטמין. גורם לחושת היי חזקה, ביטחון עצמי גבוה, אנרגיה, עליה בחשק המיני וערנות. יכול להשפיע לשעות ארוכות (גם 24 שעות).

כדאי לשים לב:  ממכר ביותר כבר בשימוש הראשון! אם עולות פסיכוזות והזיות בזמן השימוש, או בין שימושים ירידה קיצונית במשקל, הפרעות שינה קשות, דכדכוך, התקפי חרדה, מחשבות אבדניות.

הסכנה: פסיכוזה, נזק פוטנציאלי ללב ולמח, התמכרות קשה, מוות.


בלבול בנוגע לתחושת שליטה על שימוש בסמים יכול להיות מכביד ולעורר מצוקה נפשית. אנו מציעים לא להישאר עם הבלבול לבד, לשוחח עם אדם קרוב ולפנות לגורם מקצועי – השירות הפסיכוסוציאלי של בלה דואגת או כל שירות ייעוץ או טיפול אחר בתחום. בשירותי הטיפול של בלה דואגת אנו מציעים לך להתבונן יחד על צריכת הסמים באופן בטוח ולא שיפוטי, לסמן גבולות אישיים ולהגביר תחושה של שליטה עצמית.* כל הסמים המפורטים מלבד אלכוהול, הינם סמים בלתי חוקיים ולא מומלצים לשימוש.

בכתיבת המידע נעשה שימוש באתר "המוסד לעולם נקי מסמים" ואתר הרשות למלחמה בסמים.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page