top of page

חיסון מפני מחלות המועברות במין מעניק לך הגנה מפני הדבקה, ושומר גם עליך וגם על הפרטנרים שלך. לא לכל המחלות המועברות במין קיים חיסון, אך אלו הקיימים הם יעילים מאד ובטוחים מאד.

חיסונים

חיסון לפפילומה Human Papilloma Virus – HPV.

 

 וירוס הפפילומה מועבר במגע מיני בין עור וריריות (החל מחיכוך בין איברי מין, מין אוראלי וחדירות). 

 

כ80% מא.נשים הפעילים מינית ידבקו בוירוס בשלב כלשהו בחייהם. קיימים יותר ממאה זנים שונים של הוירוס, כאשר חלקם אלימים מאד ויכולים להוביל להתפתחות תאים סרטניים בפין, אשכים, פי הטבעת והלוע, וחלקם הרבה פחות אלימים וגורמים "רק" ליבלות (aka קונדילומות) באזורים אלו.

 

גורמי סיכון להדבקה: מספר גבוה של פרטנרים, יחסי מין ללא קונדום וכדומה. יש לציין, שאין טיפול לוירוס עצמו (כן יש טיפול ליבלות אותם ניתן להסיר כירורגית, וטיפולים שונים אם מתפתח סרטן) ולרב גם אם מטפלים ביבלות אותם הוירוס גורם, הן חוזרות ומטרידות... לכן, המניעה חשובה ביותר, ויכולה למנוע המון כאבי ראש וחוסר נעימות - חיסון שמספק הגנה נגד זנים אלימים נפוצים וגם נגד כאלה שרק גורמים ליבלות.

 

החיסון נכלל בסל הבריאות לגברים בגילאי 9-26. גברים שלא חוסנו יוכלו להתחסן עד גיל 45, בתשלום.

החיסון כולל שלוש מנות, שניתנות על פני חצי שנה.

 

ניתן להתחסן במרפאות קופת החולים שלך דרך הפניה מרופא.ת מטפל.ת, ובמרפאת לוינסקי.

צהבת A – Hepatitis A Virus  - HAV

 

זהו וירוס שגורם לדלקת כבד אקוטית (פתאומית) ומועבר בצורה "פקו-אוראלית" (ראה ערך KINK): מעבר של חלקיקי צואה מאדם אחד, לפה של אדם אחר. בקרב MSM הדבקה זו יכולה להתרחש דרך מגע מיני אנאלי, רימינג, פינגרינג, פיסטינג, scat,  צעצועי מין, חפצים נוספים שבאו במגע עם צואה וכדומה (הבנתם, לא?). דלקת כבד נגיפית עלולה להתבטא בחום, בחילות, כאבי בטן ושרירים, כאבי מפרקים, צהבת בעור ובלחמיות העיניים (מכאן שם המחלה), שתן כהה וצואה בהירה. ניתן לזהות אם אדם נדבק עפ"י בדיקות דם.

 

התסמינים מופיעים כשבועיים לאחר ההדבקה ונמשכים מספר שבועות, אך לא לכולם יופיעו תסמינים ולכן אפשר להדביק אחרים גם בלי לדעת בכלל! המחלה אמנם לא כרונית, אך כיוון שעלולה לפגוע בכבד, החיסון מומלץ מאד. בנוסף, אין טיפול לוירוס עצמו. הרבה מקבלים אותו בצבא, או לפני טיול למדינות מסוימות, ואם נלקחו שתי מנות, אז מחוסנים לכל החיים. מי שלא התחסן כלל, או חוסן רק בחיסון אחד, מאד מומלץ להשלים את שני החיסונים של HAV וכך להיות מחוסן ל20 השנה הקרובות...

 

החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של חצי שנה זו מזו.

 

מתחסנים בקופת החולים, מרפאות מטיילים, וניתן גם במרפאת לוינסקי (רצוי לברר מראש!)

צהבת B – Hepatitis B Virus  - HBV

וירוס הגורם לדלקת כבד, אקוטית (רב המקרים) או כרונית (בכ5% מהמבוגרים שנדבקים). הוירוס מועבר באמצעות מגע עם דם, נוזלי גוף (מגע מיני לא מוגן ויחסי מין מזדמנים עם בני זוג רבים הם גורמי סיכון), ובדרכים נוספות כגון שימוש במברשת שיניים או סכין גילוח של אדם חולה, ובמהלך הלידה (מאם חולה לתינוק).

 

ניתן לזהות אם אדם נדבק עפ"י בדיקות דם, עד שלושה חודשים לאחר הדבקה. תתכן תקופת דגירה של הנגיף לפני שמופיעים סימנים (תקופת דגירה יכולה להימשך בין מספר שבועות לחצי שנה). כמחצית מהנדבקים לא יחוו סימפטומים ולא ידעו שהם נדבקו. אם מופיעים, הסימפטומים כוללים חום, עייפות, אבדן תאבון וירידה במשקל, בחילות והקאות, כאבי בטן, שתן כהה וצואה בהירה, צהבת בעור ולחמיות העיניים. אלו שיפתחו דלקת כבד כרונית עלולים לסבול במשך עשרות שנים מפגיעה

כבדית, וסיכון לפתח סרטן ושחמת הכבד.

 

אין טיפול לוירוס, אלא רק במצב כרוני, ולכן מניעתו ע"י חיסון היא חשובה ביותר.

 

החיסון כלול בשגרת החיסונים בישראל מ1992, אך מומלץ גם לקבוצות שלא חוסנו ונמצאות בסיכון להדבקה.

 

החיסון המלא כולל שלוש מנות (0,1,6 חודשים) ומספק הגנה ל 25 שנה.

 

מי שלא חוסן כלל או קיבל רק חלק ממנות החיסון ל HBV, יכולים לפנות למרפאת האם בקופות החולים השונות או למרפאות מטיילים בלשכות בריאות מחוזיות ולרכוש את החיסון באופן עצמאי.  

אבעבועות הקוף​

יש חיסון בטוח נגד אבעבועות שחורות שרשום גם נגד אבעבועות הקוף.

על פי ההנחיות של משרד הבריאות יוכלו לקבל את החיסון לאבעבועות הקוף, כטיפול מונע לפני חשיפה, כל הגברים בני 18 לפחות שנולדו החל משנת 1980 ומשתייכים לאחת הקבוצות הבאות:

- נוטלים PrEP

- חיים עם HIV ובנוסף אובחנו מאז ינואר 2022 עם עגבת פעילה, כלמידיה או זיבה.

 

אנשים שנולדו לפני 1980 חוסנו בדרך כל נגד אבעבועות שחורות, ויתכן שיש להם הגנה חלקית נגד אבעבועות הקוף.

לקבלת החיסון יש לפנות למרפאה המטפלת שלך, ולבדוק האם יש לך זכאות לקבלת החיסון בהתאם להתוויה.

אמצעי מניעה נוספים

bottom of page