top of page

מאצבע ועד אגרוף, בכל פרקטיקה מינית המערבת חדירה לפי הטבעת ולמעי, ישנו סיכוי להעברת חיידקים, וירוסים, פרזיטים ומחלות מין מפרטנר אחד לשני.

אם הגעת לכאן, כנראה שפיסטינג הוא משהו שחשבת עליו, או אולי כבר התנסית בו. בכל מקרה אני כאן כדי להושיט יד ולחדד את המידע הרלוונטי ולעזור לך להרחיב את הידע שלך בנושא.

פיסט

לפני הכל, אני ממליצה לקרוא את המדריך שלי לחדירה אנאלית. הם רלוונטיים גם לפינגרינג ופיסט. לא משנה עם מה בחרת להיחדר – אביזר, אצבע, פין או כל דבר שיעשה לך טוב, חדירה אנאלית דורשת מהחודר רגישות, עדינות ותשומת לב מרובה לפרטנר הנחדר. והנחדר ממול נדרש לתת אמון ולסמוך, להיפתח, לשחרר ולתקשר את תחושותיו.

האם אפשר להדבק במחלות מין במהלך פיסטינג?

 

מחלות המין המועברות באמצעות נוזל הזרע או הפרשות הנרתיק, אינן מועברות בפיסט. אך ישנם וירוסים וחיידקים הקיימים בפי הטבעת ובמעי, והם יכולים לגרום להדבקה במחלות שונות, הן של הצד החודר והן של הצד הנחדר.

לצד החודר – 

עם ההחדרה של אצבע או יד לפי הטבעת של הפרטנר, מתרחש מגע עם חלקיקי צואה, שעלולים להכיל חיידקים\וירוסים. העברה זו עלולה להתרחש באופן ישיר – על ידי אכילת צואה או ליקוק פי הטבעת, ראה ערך רימינג) או באופן עקיף – אצבע או יד עליה חלקיקי צואה, שיגיעו בהמשך אל הפה (או מרצון או לא בכוונה עקב שטיפה לא נאותה לאחר האקט). 

 

העברה זו נקראת העברה פקו-אוראלית (צואה של אדם אחד, לפה של אדם אחר), והיא עלולה לגרום להעברת חיידקים ממערכת העיכול, למשל חיידק הShigella (שיגלוסיס), E coli, קומפילובקטר ג'וג'וני, קומפילובקטר קולי.  העברת וירוסים, כגון הפטיטיס A (HAV), העברת פרזיטים כגון Giardia lamblia  או  Entamoeba histolytica והעברת מחלות מין, ביניהן lymphogranuloma venereum [LGV], זיבה ועגבת  [1].

לצד הנחדר – 

עיקר הסיכון עבור הנחדר בא לידי ביטוי בפגיעה ברקמת המעי העדינה, כמו למשל חתכים ברירית ובשכבות עמוקות יותר של המעי, חבלות משמעותיות עד דימומים וכאבים עזים. על כן, פעולות אלו עלולות לגרום לטראומה למעי בין אם מתרחשות באופן איטי ועדין ובין אם מתרחשות באופן אגרסיבי.

 

רקמת המעי לכל אורכה הינה רקמה עדינה ביותר. החדרת אצבעות, אגרופים וחלקי יד נוספים כרוכה בטראומה בדרגות נמוכות עד גבוהות, החל מפגיעות חיצוניות נראות לעין, ועד פגיעות באיברים פנימיים. פגיעה משמעותית כמו קריעה של חלקי המעי (פרפורציה של הרקטום, סיגמואיד, קולון וכדומה) הינה פגיעה מסכנת חיים המצריכה התערבות ניתוחית.

פגיעה בספינקטר האנאלי (השריר שמשחרר\מחזיק את הצואה) עלולה להוביל לסיבוכים של בריחת צואה.

מבחינת מחלות מין, הכנסת אצבע לפי הטבעת של אדם אחר לאחר ליקוק האצבע\יד ע"י אדם עם זיהום גרוני של זיבה, עלול להעביר הלאה את החיידק [2].

חשוב לדעת – חוץ מהעבודה שבספרות המקצועית מתוארים מקרי מוות של הנחדר כתוצאה מפיסטינג (במקרים בהם הפרקטיקה בוצעה בהסכמה ושלא בהסכמה) בשל פגיעה משמעותית במעי, בלה גם מכירה תיאורי מקרה עם פגיעות מעי משמעותיות מבתי חולים בארץ ובעולם. 

אם כבר מבצעים, כדאי לשים לב  ש...

 • התעלה האנלית, הרקטום ושאר המעי עשויים מרקמות שריר ושכבות ריריות עדינות ביותר. כדי לצמצם פגיעה ברקמות אלו, יש צורך בהרגעת השרירים (הספינקטר האנאלי). כדי להיות נינוחים מומלץ לסמוך על הפרטנר המיני שלכם ולשתף באי נוחות או כאבים במידה ואלו מופיעים.
   

 • למי שמחדיר – היה קשוב לפרטנר שלך.
   

 • לובריקציה ע"י חומר מסכך (מומלץ להשיג בסופר פארם) לפני חדירה, עשויה לצמצם פגיעה ברקמות אלו.
   

 • שימוש בסמים ובאלכוהול לצורך הרגעת השרירים עלולה במקרים רבים להסתיים בטראומה גדולה יותר עד סכנת חיים, דווקא בשל תחושת האלחוש. על כן, אנחנו לא ממליצים על שימוש בחומרים אלו בכלל ולא בזמן ביצוע פרקטיקות אלו בפרט.
   

 • במידה ואחר אקט מסוג זה מופיע כאב פתאומי באזור החדירה, כאב שהולך ומתגבר, נפיחות ורגישות בטנית, דימומים – לא להתעלם, לא להתבייש ולחפש טיפול רפואי הולם (פניה למיון עדיפה במקרים אלו). 

1. https://www.cdc.gov/std/treatment-guidelines/msm.htm
2. Eric P F Chow, Vincent C, Tim R H Read, et al. "Saliva use as a lubricant for anal sex is a risk factor for rectal gonorrhea among men who have sex with men, a new public health message: a cross-sectional survey". Sexually Transmitted Infections, 2016, p. 532-536.

 

bottom of page