top of page

אבעבועות הקוף

בחודשיים האחרונים מדווחים מספר מקרים חדשים של אבעבועות הקוף בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, חלקם נדבקים בחו"ל וחוזרים לארץ עם המחלה, ומטופלים בודדים נדבקו בארץ.

 אנו די משוכנעים שמספר המקרים האמיתי גבוה יותר מכיון שרבים אינם באים להיבדק או אינם מודעים. למזלנו, בניגוד להתפרצות הקודמת, הפעם יש חיסונים זמינים בכל קופות החולים אשר מונעים במידה רבה את ההדבקה במחלה או תחלואה משמעותית. 

החיסון המלא כולל שתי מנות חיסון הניתנות בהפרש של חודש לפחות זו מזו. מי שלא התחסן כלל צריך לקבל שתי מנות. מי שקיבל חיסון  אחד צריך להשלים את מנת החיסון השניה, (גם אם עבר זמן רב, יש להשלים זריקה נוספת אחת בלבד). מי שהיה חולה באבעבועות קוף לא צריך להתחסן.

חיסון מלא מעניק הגנה גבוהה מפני הדבקה בנגיף אבל לא הרמטית. למרות זאת, חשוב שכל מי שבסיכון ישלים שתי מנות חיסון מכיוון שחיסון מלא מקנה גם הגנה מפני תסמינים קשים. בדרך כלל, מי שחוסן ונדבק יחווה תסמינים קלים יותר ממי שלא חוסן כלל.

איך מתחסנים?

מי שעומד בתנאים לקבלת החיסון יכול לקבוע תור להתחסן דרך המוקד של קופת החולים בה הוא מבוטח:

 

כללית - זימון התור הוא דרך אתר כללית און-ליין או האפליקציה. אין צורך בהפניית רופא/ה.

מכבי - זימון התור נעשה דרך המוקד הטלפוני "מכבי ללא הפסקה" 3555*. אין צורך בהפניית רופא/ה.

 

מאוחדת - יש לפנות לרופא/ת המשפחה לקבלת אישור (אפשר גם בפנייה מקוונת), לאחריו תוזמנו למרפאה הקרובה אליכם לקבלת החיסון.

 

לאומית - זימון תור לחיסון נעשה דרך מוקד שירות הלקוחות בטלפון 507* או דרך המרכז הרפואי בו אתם מטופלים.

אז מה זה בעצם אבעבועות הקוף?

אבעבועות הקוף היא מחלה נגיפית מידבקת. הנגיף הגורם לה הוא "קרוב משפחה" של נגיפים שגרמו בעבר לאבעבועות השחורות, אך היא קלה יותר. המחלה מתבטאת בד"כ בפריחה אופיינית על העור, הנמשכת 2-4 שבועות, ולאחריה יש החלמה מלאה.

בישראל התגלו מעל 250 מקרים של המחלה, ובעולם כבר מעל 20 אלף. אף שכל אדם יכול להידבק באבעבועות הקוף, ללא קשר לנטייה מינית או למגדר, הרי שבהתפרצות הנוכחית רוב המקרים הם גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים. מסיבה זו חשוב שכולם ידעו לזהות את המחלה, אך בעיקר הומואים, ביסים וגברים אחרים שמקיימים יחסי מין עם גברים.

 

אם מופיעה אצלכם פריחה, המתבטאת בפצעונים שמתפתחים לשלפוחיות (לפעמים מדובר בשלפוחית יחידה), בכל מקום בגוף, ובמיוחד באזור איבר המין, פי הטבעת או הפה, המנעו ממגע פיזי עם אנשים אחרים וצרו בדחיפות קשר עם הרופא.ה המטפל.ת שלכם. תסמינים נוספים של המחלה יכולים לכלול חום ובלוטות לימפה מוגדלות (ראו עוד על התסמינים בהמשך).

דרכי הדבקה

הדבקה מאדם לאדם עלולה להתרחש במגע ישיר עם הפריחה, נוזלי השלפוחיות או עם הגלדים, או במגע עם חפצים מזוהמים, כגון כלי אוכל, סדינים, בגדים או צעצועי מין.

מרבית ההדבקות עד היום מתרחשות בעת קיום יחסי מין, ככל הנראה בעקבות מגע מתמשך עם נגעים בעור ובריריות, לכן חשוב להשתמש בקונדום על מנת לצמצם את סיכויי ההדבקה. ההעברה אפשרית גם בדרך טיפתית, כתוצאה מרסס של אדם חולה ממרחק קרוב (נשיקות, שיעול, מין אוראלי), וכן בעקבות שהייה ממושכת ממרחק קצר.
 

המחלה יכולה לעבור גם מאדם לאדם וגם מבעלי חיים לאדם, ומכאן שמה.

אבחון ותסמינים

התסמינים מתחילים בין ימים בודדים ועד שלושה שבועות מההדבקה, ובממוצע תוך שמונה ימים.

המחלה מאופיינת בפריחה אדומה ובולטת, שמתפתחת עם הזמן לפצעונים, ואז לשלפוחיות מלאות נוזל, שבסופו של דבר מגלידות ונושרות. הפריחה יכולה להופיע בכל מקום בגוף, כולל איבר המין, פי הטבעת, הפנים וחלל הפה. בפה הפריחה מזכירה "אפתות", ויכולה גם להוביל לכאבי גרון או לתחושת אי נוחות שם. לפעמים מופיע רק נגע בודד. היא עלולה להתפשט לחלקי גוף אחרים ועלולה לכאוב או לגרד.

לפעמים יש דלקת ברקטום (פרוקטיטיס), הגורמת לכאבים בפי הטבעת וברקטום, הפרשות, ותחושה של חוסר התרוקנות לאחר יציאה.

 

תסמינים נוספים להם גורמת המחלה מזכירים מחלת צינון וכוללים לרוב חום, הגדלת קשריות לימפה, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי גב, כאב גרון, צמרמורות ותשישות. תסמינים אלה יכולים להופיע בין יום לשלושה ימים לפני הופעת הפריחה, אך לעיתים מופיעה הפריחה כתסמין ראשון. לא כולם יחוו את כל התסמינים, אם כי כמעט לכל החולים תהיה פריחה.

 

אם יש לכם תסמינים צרו בדחיפות קשר עם הרופא.ה המטפל.ת שלכם. עד קבלת הנחיות מהרופא, המנעו ממגע פיזי קרוב עם אחרים, כולל יחסי מין, ואל תלכו לאירועים ולמסיבות עד שתוודאו שאתם בריאים.

דרכי מניעה

יש כמה פעולות שיכולות להפחית את הסיכון להדביק או להידבק באבעבועות הקוף:

 

אנשים חולים צריכים להישאר בבידוד, ואנשים שחושדים כי פיתחו את המחלה צריכים ליצור קשר עם הרופא.ה המטפל.ת שלהם ולהימנע ממגע פיזי קרוב עם אחרים, כולל מיחסי מין, וכן מיציאה לאירועים ולמסיבות.

 

לא לחלוק חפצים, כגון סדינים ומגבות באופן כללי, ובמיוחד עם אנשים שלא מרגישים טוב ואולי חולים באבעבועות הקוף, וכן להימנע ממגע קרוב עם אנשים כאלה.

 

שטיפת ידיים עם מים וסבון לאחר מגע עם חולה או חשוד, או עם חפץ או הפרשה של חולה.

 

להיות עירניים וזהירים באירועים. הסיכון להדבקה גדל ככל שהאירוע כולל יותר משתתפים, פחות בגדים וחלל סגור שאינו מאוורר, כמו מסיבות צפופות, חדרי חושך ותאים בסאונה. הסיכון לחשיפה לנגיף באירוע בחוץ, שבו כולם לבושים, קטן מהסיכון במועדון. והסיכון במועדון קטן מהסיכון בחדרי חושך, סאונות או מועדוני מין.

ומה עם קונדום?

קונדום עשוי למנוע הדבקה באבעבועות הקוף בחלק מהמקרים, מאחר שהנגעים נמצאים אצל חלק מהנדבקים על איבר המין, בפי הטבעת או ברקטום. הוא לא מספק הגנה של מאה אחוז, אך יכול לצמצם הדבקות. מומלץ מאוד בתקופה הקרובה להשתמש בקונדומים בכל יחסי מין, גם אם אתה נוטל פרפ או אנדיטקטבל.

 

קונדום יכול לכסות רק נגעים שנמצאים על איבר המין. הוא לא מונע הדבקה מפריחה בחלק אחר של הגוף או מגע בחפצים מזוהמים. אם אתה חולה באבעבועות הקוף הימנע מקיום יחסי מין וממפגשים פיזיים קרובים עם אנשים.

הטיפול

במרבית המקרים אין צורך בטיפול תרופתי מיוחד במחלת אבעבועות הקוף, והיא חולפת כעבור שבועיים עד ארבעה שבועות. רוב האנשים יכולים להישאר עד להחלמה במעקב בלבד ובבידוד בביתם, כדי להימנע מלהדביק את הסביבה הקרובה. אם הנגעים מכאיבים ניתן לטפל בתרופות נוגדות כאב או משחות מאלחשות למריחה מקומית.

במקרים של פריחה באזור פי הטבעת מומלץ להקפיד על שתייה מרובה, לאכול תזונה הכוללת פירות וירקות, ולהימנע מאכילת אורז, שוקולד ושתיית קפה. כל זאת יביא לצואה רכה וליציאה קלה ככל האפשר, וימנע עד כמה שאפשר כאב בזמן הביקור בשירותים. במידת הצורך אפשר גם להשתמש בשמן פרפין או למרוח לוב באזור לפני היציאה.

החיסון

יש חיסון בטוח נגד אבעבועות שחורות שרשום גם נגד אבעבועות הקוף וקרוי MVA-BN (מכונה גם Jynneos, Imvamune או Imvanex). על פי ההנחיות של משרד הבריאות מהעודכנות מיום 8.9.22, יוכלו לקבל את החיסון לאבעבועות הקוף, כטיפול מונע לפני חשיפה, גברים, טרנסים, ואנשים אחרים על הקשת הטרנסית, שמקיימים יחסי מין עם מספר גדול של שותפים מיניים. 

מי שעומד בתנאים לקבלת החיסון יכול לקבוע תור להתחסן דרך המוקד של קופת החולים בה הוא מבוטח.

 

כללית - זימון התור הוא דרך אתר כללית און-ליין או האפליקציה. אין צורך בהפניית רופא/ה.

מכבי - זימון התור נעשה דרך המוקד הטלפוני "מכבי ללא הפסקה" 3555*. אין צורך בהפניית רופא/ה.

 

מאוחדת - יש לפנות לרופא/ת המשפחה לקבלת אישור (אפשר גם בפנייה מקוונת), לאחריו תוזמנו למרפאה הקרובה אליכם לקבלת החיסון.

 

לאומית - זימון תור לחיסון נעשה דרך מוקד שירות הלקוחות בטלפון 507* או דרך המרכז הרפואי בו אתם מטופלים.

עם מי להתייעץ

כולם.ן מתבקשים.ות להיות מודעים לתסמיני אבעבועות הקוף, אבל חשוב שגברים הומוסקסואלים וביסקסואלים יהיו ערניים מכיוון שמאמינים שהיא מתפשטת בקהילות סגורות.
 

 במידה ובאת במגע עם אדם שאובחן עם ווירוס זה, יש להיבדק בהקדם ע״י הרופא.ה מטפל.ת. יש ליידע את הרופא לפני הגיעך למרפאה.


אם הופיעו חום או פריחה שלפוחיתית (במיוחד אם חזרת ממדינה בה ידוע כי יש התפרצות של אבעבועות הקוף), יש להיבדק בהקדם ע״י הרופא.ה מטפל.ת. יש ליידע את הרופא לפני הגיעך למרפאה.

 

במידה ויש נגעים, יש לכסותם בבגד ארוך ולהימנע מחשיפה לנשים בהריון, לילדים, ולאנשים עם דיכוי של מערכת החיסון.

מידע נוסף ומענה על שאלות ותשובות נפוצות תוכלו למצוא באתר המשותף שלי ושל משרד הבריאות (כבוד!)

bottom of page